WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY MIŁOMŁYN

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY MIŁOMŁYN

Nowa stacja uzdatniania wody

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
W Nowym Mieście Lubawskim uroczyście oddano do użytku nową stację uzdatniania wody.

Przecięcie wstęgi - Tym uroczystym akcentem rozpoczęto ważny etap w rozwoju Nowego Miasta Lubawskiego. Oddanie do użytku nowej stacji uzdatniania wody oznacza przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa dostaw wody pitnej mieszkańcom oraz przedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie miasta. „My już balansowaliśmy na krawędzi zaopatrzenia w wodę. Brakowało dobrego ciśnienia w sieci. W tej chwili mamy rezerwę powiedziałbym podwójną jakby ilość tej wody. I oprócz tego mamy jeszcze zbiorniki retencyjne, a więc na kilkadziesiąt lat myślę, że problem w zaopatrzeniem w wodę w Nowym Mieście się rozwiązał.„ – mówi Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

 Budynek stacji, pomieszczenia techniczne, infrastruktura podziemna instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i elektryczne powstały zgodnie z najwyższymi standardami. Jak powiedział Sławomir Wyrwał, dyrektor realizacji kontraktów energetycznych „Metrolog” sp. Z o.o. – „Cały proces uzdatniania wody, cała ta technologia odbywa się w sposób automatyczny, są to urządzenia najwyższej klasy, nowoczesne. Wszystko jest zdalnie monitorowane. Można zdalnie tę stację obsługiwać”.

Mieszkańcy już nie muszą obawiać się, że w ich domach zabraknie wody. Co więcej, ta płynąca z nowej stacji charakteryzuje się wysoką jakością i czystością. „Nie ma innych składników chemicznych, które często się zdarzają. W naszym mieście mamy to szczęście, że właśnie wszystkie studnie, które dostarczają wodę pitną są o dobrych parametrach wody pitnej.” – potwierdza burmistrz Józef Blank.

Budowa nowoczesnej stacji uzdatniania wody wiąże się z dużymi wydatkami. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Programu Polski Ład udało się pomyślnie zrealizować całą inwestycję. To, co chcę podkreślić, to dobrą współpracę. Bo tam, gdzie jest dobra współpraca pomiędzy rządem a samorządem, to możemy takie inwestycje otwierać i w takich uroczystościach brać udział. I wtedy takie dobre rzeczy się dzieją. Tak że bardzo fajnie, dobrze, że tutaj jestem i przede wszystkim jeszcze raz ogromne gratulacje dla Nowego Miasta Lubawskiego. – stwierdził Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Całość inwestycji kosztowała ok. 9 milionów złotych, z czego 7 milionów 600 tysięcy pochodzi z dofinansowania rządowego.