Poczucie własnej wartości to zdolność postrzegania siebie. Dotyczy sposobu w jaki oceniamy swoją wartość. Chcemy postrzegać siebie jak osobę wartościową, kompetentną i oczekujemy tego przekonania ze strony innych ludzi. Poczucie własnej wartości tworzy się więc pod wpływem samookreślenia własnej wartości oraz pod wpływem otoczenia społecznego.
- Świat, który widzimy w mediach społecznościowych jest światem bez zakłóceń, bez rysy, bardzo często jest to świat idealny. Za kulisami mamy do czynienia z bardzo wieloma takimi mechanizmami, które zostały specjalnie tak zaprojektowane, aby te właśnie serduszka, lajki, komentarze czy różnego rodzaju inne reakcje, były dla nas tak bardzo ważne. Nigdy nie wiemy kiedy przyjdzie to polubienie, kiedy pojawi się to serduszko w związku z tym to jest element bardzo losowy no a przez to, że jest bardzo losowy, to on jest przez nas oczekiwany, ale nie wiemy, kiedy to nastąpi. W związku z tym co jakiś czas przyglądamy się tym naszym postom, filmikom, rolkom – mówi dr Miłosz Babecki, Katedra Badań Mediów, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie
Młodzież w mediach społecznościowych coraz częściej ocenia swoją wartość na podstawie liczby "lajków" i serduszek. Zdobywanie akceptacji online stało się kluczowe, zwłaszcza że grupa rówieśnicza odgrywa istotną rolę w kształtowaniu samooceny młodych ludzi. Popularność w sieci daje poczucie przynależności, a brak reakcji może wywoływać poczucie odrzucenia. Ale czy te wirtualne liczby naprawdę odzwierciedlają naszą wartość?
Na to oraz więcej innych pytań, odpowiedź znajdziesz w naszym materiale!