WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY MIŁOMŁYN

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY MIŁOMŁYN

Śmieciowe zmiany

GMINA JEDWABNO
Koszty gospodarki odpadami rosną, dlatego gminy wprowadzają zmiany w systemie opłat za odbiór śmieci. Na taki krok zdecydowała się także gmina Jedwabno.

Rada Gminy Jedwabno podjęła decyzję o zmianach w systemie gospodarki odpadami komunalnymi na swoim terenie. Od 1 stycznia 2021 roku opłaty za odbiór śmieci naliczane będą od każdego mieszkańca w gospodarstwie domowym. Taki system funkcjonuje już w większości gmin powiatu szczycieńskiego. „Stawka będzie wynosiła 25 złotych od osoby jeżeli na nieruchomości odpady się kompostuje. Jeżeli ktoś nie kompostuje, będzie płacił 35 złotych od osoby. Jeżeli zostanie stwierdzone, że nie kompostuje i nie segreguje – będzie płacił 140 złotych od osoby” - informuje Sławomir Ambroziak, wójt gminy Jedwabno.

Decyzja o zmianie systemu opłat została podjęta z uwagi na szybko rosnące koszty gospodarowania odpadami. Według władz gminy, nowy system jest prostszy i bardziej sprawiedliwy. „Dotychczasowy system powodował patologie. W związku z tym, że gospodarstwa odpowiednio 3-, 5- i 7-osobowe płaciły tyle samo, co gospodarstwa 2-, 4-, 6-osobowe. Np. jeśli ktoś miał 4 osoby, to podchodził do tematu: utnę tę jedną osobę, wykażę nie 4 osoby, a 3 i w związku z tym zapłacę za gospodarstwo 2-osobowe” - mówi wójt Ambroziak.

Rosnące koszty zagospodarowania śmieci są dużym obciążeniem dla budżetu gminy. Nowy system ma za zadanie pokryć straty, ponieważ zgodnie z przepisami gmina nie może dokładać do gospodarki odpadami. „Rzeczywistość jest w chwili obecnej taka, że drastycznie rosną koszty odpadów. Gmina sobie sama tych kosztów nie wymyśla, lecz drastycznie one rosną przy odbiorze. Tam, gdzie zawozimy, żąda się od nas coraz wyższych kwot. Planowane na przyszły rok kwoty to już jest 630 złotych za każdą tonę odpadów zmieszanych, 180 złotych za tonę żółtych worków tworzyw sztucznych, 150 złotych za tonę odpadów w postaci szkła czyli worki zielone, 75 złotych za tonę netto odpadów w postaci papierów i tektury, ponadto za bioodpady 170 złotych za każdą tonę. Są to bardzo wysokie opłaty i w jakiś sposób musimy starać się je pokryć” - podkreśla Sławomir Ambroziak. Sprawy nie ułatwia duża liczba posiadłości letniskowych na terenie gminy Jedwabno. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wielu letników po okresie wakacyjnym postanowiło pozostać w swoich domkach. Stawka za odbiór śmieci z tych nieruchomości została określona na początku roku i obecnie jest niewystarczająca, by pokryć rzeczywiste koszty. „Apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, by te limity uległy zmianie, ponieważ wskutek tego gmina Jedwabno tylko za rok 2020 dołożyła już do systemu 280 tysięcy złotych do obsługi nieruchomości letniskowych. To jest zupełnie inny system liczenia. Tych opłat za nieruchomości letniskowe nie pokrywamy od stałych mieszkańców. Musimy je dołożyć z budżetu” - mówi Sławomir Ambroziak.

Gmina Jedwabno szykuje się do budowy Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Władze gminy złożyły wniosek o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020. Nowoczesny ,,PSZOK” ma być oddany do użytku w 2022 roku.